Blog

Modern Ofis Tasarımları

Günün büyük çoğunluğunu iş yerinde geçiren kişiler için modern ofis tasarımları son derece önemlidir. Çalışan kişilerin sağlığı, eşyaların ergonomik ve işlevsel dizimi, firmanın imajı ve şıklığı için ofis tasarımında uzmanlaşan mimarlık firmaları gün geçtikçe artmaktadır. Bu firmalar yapılan işi inceleyerek çalışanları ve ortam özelliklerini göz önünde bulundurarak en uygun tasarımı yapmaktadırlar. Kurumsal firmalarda ofis tasarımını firma bünyesinde bulunan mimar ve iç mimarlar sağlarken, bazı firmalar da dışarıdan iş yapan özel mimarlık firmalarıyla anlaşarak bu tasarımı yaptırmaktadırlar.

Snk Yapı Çözümleri

Modern Ofis Tasarımları Yapılırken Neler Yapılmaktadır?

Ofis tasarımında amaç; hem firmanın imajını doğru şekilde yansıtabilmek hem de çalışanların mutlu ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlayabilmektir. Bunun için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar şunlardır:

1- Çalışma masasının düzenlenmesi: çalışma masasının büyüklüğü, yüksekliği, üzerine konacak bilgisayarın göz hizasına uygunluğu, bilgisayarın çalışan kişiye uzaklığı, masa üzerinde yer alması gerekenler gibi pek çok ayrıntı planlanarak uygulanmaktadır.

2- Sandalye, oturma araçlarının seçimi: çalışanların sağlığı açısından en önemli araç sandalyedir. Kişilerin iş yerinde uzun zamanları sandalye üzerinde geçmektedir. Bu nedenle ergonomik, işlevsel ve konforlu olması çok önemlidir.

3- Aydınlatma sisteminin kurulumu: aydınlatma ve ışık sistemleri çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığını etkileyen önemli etkenler arasındadır. Uzman kişiler ışığı ortama göre ayarlayarak ve tüm alana eşit şekilde yayılımını sağlayarak iyi bir aydınlatma oluşturabilirler.

4- Çalışma alanlarının düzenlenmesi: Çoklu çalışılan iş yerlerinde masaların dizimi, ortak kullanılan eşyaların konumlandırılması ve dekore edilmesi önem kazanmaktadır. Bu uygulama, alanın en etkin şekilde kullanımını da sağlamaktadır.

5- Toplantı odaları, dinlenme odaları gibi alanların düzenlenmesi: çalışanların masalarının haricinde ofiste zaman geçirdikleri yerler olan toplantı, dinlenme, spor, aktivite, misafir ağırlama, yemek yeme gibi faaliyetlerde bulundukları alanların düzenlenmesi de oldukça önemlidir. Bu alanların en ergonomik, amacına uygun ve dekoratif şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Modern Ofis Tasarımı Kimler Yapar?

Ofis tasarımını mutlaka mimarlık, iç mimarlık eğitimi almış uzman kişilerin yapması gerekir. Bu nedenle firma seçerken uzman olup olmadığı, sertifika belgesi, referansları ve deneyimleri araştırılmalıdır.


Yorumları göster (0)

Call Now ButtonHemen Teklif Al

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!