Blog

EV DEKORASYONU

Ev Dekorasyonunda Eşyaların Yerlerinin Önemi

Dekorasyon yaparken çoğu insan eşyaların nasıl yerleştirileceği konusunda kararsızlıklar yaşamaktadır. Dekore edilecek alanın kusurları bu konuda sıkıntılar yaşatırken bir taraftan da eşyaların birbiri ile olan uyumu göz önüne alındığında her eşyanın her alana uygun olmayacağı gerçeği ile karşı karşıya kalınmaktadır. İnsanların yaşam tarzları ile estetik anlayışları yaşam alanlarının dekorasyonunda en önemli belirleyici olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her zevke göre eşya dekorasyon uygulamalarında kullanılabiliyorken, eşyanın konumlandırılması konusunda genel geçer bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar hem estetik bütünlük hem de fonksiyonellik adına göz ardı edilmemelidir. Zira yaşanılan alanın güzelliğini ön plana çıkarmak ve alanı en doğru şekilde değerlendirmek bu şekilde mümkün olmaktadır.

Salon Eşyaları Nasıl Yerleştirilmeli?

Öncelikle salon eşyası seçiminde odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Küçük salonlar için seçilen büyük eşyalar nasıl sıkışıklığa sebep olacak, odanın daha küçük görünmesini sağlayacaksa, büyük salonlar için alınacak küçük boyutlu eşyalar da odanın boş olduğu hissini uyandıracaktır. Salon, misafirlerin de ağırlandığı bir alan olduğu için evin vitrini olarak kabul edilmektedir.

Yaşam tarzına göre oturma alanı fazla veya daha az tutulabilir. Koltukların mümkünse duvara yaslanmış ve kapıyı görecek şekilde konumlandırılması gerekmektedir. Bu şekilde genişlik ve ferahlık hissi uyandıracaktır. Eğer oturma bölümünde televizyon bulunacaksa pencereden gelen ışığı hesap ederek ışığı yansıtmayacak şekilde,yer tasarrufu sağlama açısından, mümkünse duvara monte edilmelidir. Yemek odası ayrıca bulunmuyor ise yemek masası da salonda mutfağa en yakın alana konulmalıdır.

Yatak Odası

Yatak odası dekore edilirken odanın merkezine genellikle karyola alınmaktadır. Yatak başlığının duvara yaslanması dikkat edilmesi gereken konulardandır. Elbise dolabının yatağa paralel olması ve eşyaların kapaklarının rahat açılacak şekilde, birbirine çok yakın konulmaması, odanın konforunu arttıracak önemli detaylar arasındadır.

Çocuk Odası

Çocuk odaları genellikle bir karyola, dolap, çalışma masa ve sandalyesinden oluşmaktadır. Dekorasyonda en fazla renk kullanılabilen odalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatağın konumu genellikle odanın durumuna göre belirlenirken çalışma masalarının mutlaka pencere önünde ışık alan yerlerde olması gerekmektedir. Bununla birlikte bu odada yer alacak tüm eşyalar olası kazaları engelleyecek şekilde sabitlenmiş olmak zorundadır.

Call Now ButtonHemen Teklif Al

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!