Blog

Statik Proje Nedir?

İnsan bir resme bakarken ya da bir projeyi okurken önce yukarı sonra aşağıya bakma eğilimindedir. Ancak bir inşaat mühendisi için bu tam tersidir. Bir inşaat mühendisi statik proje çizerken de okurken de alçaktan yukarı bakar. Bu, projenin dayanıklı esaslar üstüne yapılıp yapılmadığının denetimine bakar. Statik Proje Nedir? konusu bundan dolayı önemli bir konudur.

Statik Proje Nedir
Statik Proje Nedir

STATİK PROJE NEDİR?

Statik proje, binanın bütün yapı elemanlarının hesaba katılarak bir krokisinin yapılmasıdır. Malzemelerin ağırlığı, sağlamlığı ve ölçüleri de düşünülerek oluşturulacak yapının genel statik proje çizimi yapılır. Buradaki gaye, sapma payını en aza indirerek inşa edilecek yapıyı şimdilik tamamlanmadan görebilmektir. Böylece gelecekte karşılaşılacak problemler öngörülebilir ve erkenden tedbir alınabilir.

Statik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Statik çizimin uygulanabilmesi için en mühim ismim statik hesaplama diyebiliriz. Bu hesaplama, binanın sabit ve dinamik yüklere karşı direncinin hesaplandığı andır. Bina yapımındaki maliyeti de statik proje bedeli de bu adımda belli olur. Binanın olduğu yerin kaçıncı derece deprem bölgesi bulunduğu konusu kadar bütün veriler bu hesabın içine eklenir. Ardından proje çizimine geçilir.

Statik Proje Okuma

Statik proje okuma da çizimi gibi kendisine has özellikler barındırmaktadır. En üstte bahsetmiş olduğumuz gibi, okuma göz hizasındaki kesitten yukarıya yapılır. En mühimi ise çizimde sarf edilen kısaltmaların bilinmesidir. Çünkü bu kısaltmalar kullanılacak kolon ve kirişlerin konumunu, ölçülerini, malzemelerin ölçüsünü ve daha çoğu bulguyu barındırmaktadır. Dolayısıyla çizim yapılırken açıkça okunacak biçimde yapılmalıdır.

Statik Proje Çizim Aşamaları Nelerdir?

Statik proje çizim adımları kısaca üstünden geçilemeyecek kadar detaylıdır. Yer döşemelerinin kalınlığından kirişlerin eğikliğine kadar, binaya dair her detaylı konu bu adımda çizilir. Her noktaya ve her malzemeye dair bir kısaltma yer alır. Burada mühim olan, mimari proje ile aynı kısaltmaların kullanılır olması. Çünkü inşaatı sağlayan kişilerin, İki projeden İki değişik mana çıkarmaması lazım olur.

Statik proje fiyatları, çizilen projenin ayrıntısına ve yapılmak istenen yapının yapım zorluğuna göre fiyatı değişir. Çizim adımlarını zorlaştıran ve uzatan çeşitli projelere her zaman daha yüksek fiyatlar istenir. Kirişler, hatıllar, lentolar, temel kısımlar, merdiven yapısı ve çoğu detayının işlendiği proje, ayrıntı arttıkça natürel olarak pahalı bir şekle dönüşür.

Statik Proje Örnekleri

Ülkemizdeki statik proje firmaları, fazlalıkla gerçekleştirdikleri işin zorluğundan bahseder. Snk yapı tasarım olarak biz de yaptığımız projelerden bahsetmeyi seçiyoruz. Yaptığımız onlarca örnek projelerde, statik proje çizimlerimiz ülke içi ve ülke dışında inşa edilen yüzlerce yapıtta gözler önüne seriliyor.

Yorumları göster (0)

Call Now ButtonHemen Teklif Al

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!