Blog

DEKORASYON KAVRAMI

Dekorasyonla İlgili En Önemli Kavram

İnşa edilmiş binaların iç kısımlarının ve dış kısımlarının süslenmesi büyük bir itina ister. Bu işlemin yapılmasına dekorasyon adı verilir. Binaların iç kısmı yani odaların dekorasyonunda pek çok araç ve gereç kullanılır. Bunların başında perdeler, avizeler, tablolar ve aynalar gelmektedir. Tüm bunların yanında böylesi bir süsleme için en çok renkler önem arz etmektedir. Yani dekor denilince akla gelen en önemli kavram renktir.

Dekorasyonda Renkler ve Renklerin Kullanımı

Odalarımızı dekore ederken kullanılacak olan renkler ile bu renklerin birbiriyle uyumuna dikkat edilmelidir. Renkler aynı zamanda üzerimizde negatif veya pozitif etki yaratmaktadırlar. Bu sebeple dekorasyonda ki yeri oldukça önemlidir. Küçük bir oda da yoğun olarak koyu renklerin kullanılması o odayı iyice daraltacaktır. Bu sebeple küçük odalar da açık renkler daha yoğun kullanılmalıdır. Geniş odalarda ise bunun tam tersi bir uygulama kullanıldığında daha hoş bir görüntü elde edilecektir. Ayrıca odanız kuzey cepheye bakıyor ise kullanılabilecek en başarılı renk sarıdır.

Ancak sarı rengi çok ön plana çıkartmadan beyaz veya gri renklerle kullanarak daha doğru bir karar olur. Bir evde en büyük ilgi oturma odasındadır. Çünkü evde onan vaktin büyük bir çoğunluğu burada geçer. Bu nedenle gereksiz biblo ve süs eşyaları kullanılmaması doğru olur. Ayrıca kullanılacak re her ne renk olursa olsun dekorasyonda beyaz rengin kullanılması odanın kasvetli olmasını engeller.

Dekorasyonda Duvar ve Zemin Renginin Seçilmesi

Dekorasyonda ilk belirlenmesi gereken duvar ve zemin renkleridir. Çünkü seçilecek olan duvar ve zemin rengi dekorunuzu şekillendirecektir. Zeminde açık renkler kullanılacaksa kontur renkleri koyu seçilmelidir. Şayet zemin koyu renk olacaksa kontur renkler tam tersi olarak açık renk olmalıdır. Örneğin dekorasyonunuzda duvar ve zemin renginiz beyaz olarak seçilmiş ise deko beyaz fon üzerine şekillenecektir. Şayet gri renk seçilmiş ise gri fon üzerine şekillenecektir.

Gözümüzün en çok alışık olduğu renkler ise ahşap ve pastel tonlardaki renklerdir. Duvar ve zemin rengi belirlendikten sonra en son noktada odaya yerleşecek olan mobilyaların, avizelerin ve halıların renkleri devreye girer. Bu nedenle dekorasyonun temelini renkler oluşturur.

Call Now ButtonHemen Teklif Al

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!